ضرورت رسیدگی به شرایط جنگل های زاگرس

به گزارش وبلاگ sms20، در آستانه روز جهانی جنگل ها با شعارترمیم جنگل : راهی برای بهبود و رفاه دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور ضمن بیان اینکه اکوسیستم ها به طور طبیعی توانایی ترمیم خود را دارند، گفت: جنگل های زاگرس به دلیل شدت تخریب و تعدد چالش هایی که با آن روبرو هستند دیگر توانایی ترمیم خود به صورت طبیعی را ندارد و اگر مسئولان به این شرایط رسیدگی نکنند در آینده نزدیک با خطر بیابانی شدن رویشگاه های زاگرس روبرو خواهیم بود.

ضرورت رسیدگی به شرایط جنگل های زاگرس

هادی کیادلیری در گفت و گو با وبلاگ sms20 با اشاره به اینکه تهدیدات و مسائل متعدد طبیعی و غیر طبیعی متوجه جنگل های کشور هستند، گفت: مسائل طبیعی که حیات جنگل ها را تهدید می نمایند شامل عوارض ناشی از تغییرات اقلیمی یا عوامل آتش سوزی های طبیعی هستند. هرچند بسیاری از این عوامل طبیعی نیز ناشی از منشاهای غیرطبیعی و انسانی است. آفات و بیماری ها نیز عارضه هایی هستند که گاهی می توانند به عنوان عوامل طبیعی جنگل ها را تهدید نمایند.

وی در ادامه توضیح داد: با این حال عمده مسائلی که در جنگل های کشور وجود دارد، ناشی از عوامل غیر طبیعی مانند تغییر کاربری اراضی، تجاوز به اراضی جنگلی، معدن کاوی در سطح بسیار گسترده، ویلاسازی، دفع غیر اصولی زباله در جنگل ها و کشاورزی و دامداری بی ضابطه است که منشا همه آن ها فعالیت ها و دستکاری های انسانی است همچنین عوامل انسانی باعث گسترش و افزایش نیروی تخریبی عوامل طبیعی می گردد و از آنجایی که رفتارها و اقدامات بشر می تواند موثرترین تاثیرات متبت یا منفی را بر طبیعت گذارد، ضروری است رفتار خود با طبیعت را اصلاح کنیم.

کیادلیری با این ادعا که مدیریت صحیح، اصولی، جامع و منطبق با ضابطه بر جنگل های کشور حکمفرما نیست، معتقد است: براثر این سوء مدیریت چالش های کوچک هم افزایی پیدا نموده و به ابر چالش هایی تبدیل شده اند که طبیعت دیگر توان جبران آن ها را ندارد. زمانی که چالش های تهدیدنماینده اکوسیستم ها کوچک باشد، اکوسیستم قادر به ترمیم خود خواهد بود اما زمانی که اکوسیستم از چالش های فراوانی اشباع شده باشد علاوه بر آن تحت تاثیر یک نیروی خارجی مانند تغییر اقلیم قرار بگیرد، دیگر توان ترمیم خود را نخواهد داشت.

به گفته دبیرمرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور، اصطلاحی با عنوان برگشت پذیری در طبیعت وجود دارد که به این معنی است که اگر اکوسیستم تخریب گردد توانایی بازگشت و ترمیم خود را دارد اما این به شرطی است که میزان تخریب و بهره برداری از اکوسیستم بیش از توان برگشت پذیری و ترمیم آن نباشد. متاسفانه حجم و نیروی بزرگ تخریبی که طی دهه اخیر به اکوسیستم های جنگلی کشور وارد شده، فوق العاده بیشتر از حد توانایی طبیعت بوده است.

وی توضیح داد: توانایی ترمیم در بعضی مناطق و اکوسیستم های جنگلی کشور مانند زاگرس از بین رفته است. مناطق جنگلی زاگرس دیگر به طور طبیعی نمی توانند خود را به راحتی بازسازی نمایند و ضرورت دارد که دولت برای احیای آن تمهیداتی جدی بیندیشد و به این عرصه های طبیعی توجه بیشتری کند چراکه در آینده ای نزدیک رویشگاه های زاگرس به سمت بیابانی شدن خواهد رفت.

کیادلیری در خاتمه ضمن اشاره به اینکه در بعضی رویشگاه های جنگلی شمال کشور هنوز فرصت جبران خسارات وجود دارد، گفت: هنوز توان و قدرت ترمیم در این اکوسیستم ها وجود دارد بنابراین اگر در رویشگاه های جنگلی شمال کشور دستکاری نکنیم و به طبیعت فرصت دهیم، می تواند خود را ترمیم کند. با این حال با توجه به نحوه مدیریت فعلی و دست اندازی های انجام شده به طبیعت به نظر می رسد آینده مبهم و تاریکی در انتظار جنگل های کشور خواهد بود.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ضرورت رسیدگی به شرایط جنگل های زاگرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت رسیدگی به شرایط جنگل های زاگرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید