توانمندسازی خانواده 600 کودک کار و خیابانی در تهران شروع شد

به گزارش وبلاگ sms20، مدیر بهزیستی شهر تهران با اشاره به اینکه در سال 99 حمایت اجتماعی از 800 کودک کار و خیابانی انجام می گردد، گفت: از امروز توانمند سازی خانواده 600 کودک کار و خیابانی در تهران که در گذشته شناسایی شده بودند، شروع شد.

توانمندسازی خانواده 600 کودک کار و خیابانی در تهران شروع شد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ sms20 درباره حمایت های اجتماعی از بچه ها کار و خیابانی گفت: از سال گذشته قرار بود طرح حمایت های اجتماعی از بچه ها کار و خیابانی شروع گردد و برنامه ریزی های لازم نیز در این خصوص انجام شد تا از بهمن ماه سال 98 به صورت رسمی شروع گردد نولی با شیوع ویروس کرونا در کشور به خصوص در شهر تهران، این اقدام به تعویق افتاد.

وی بیان داشت: بر اساس ابلاغ ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا جمع آوری و ساماندهی بچه ها کار و خیابانی متوقف شد تا از شیوع این ویروس جلوگیری گردد و به همین دلیل جمع آوری معتادان متجاهر هم لغو شد.

وی یادآور شد:، ولی سازمان بهزیستی نمی توانست کار را رها کند و جلسات مختلفی در مورد حمایت های اجتماعی از بچه ها کار و خیابانی صورت گرفت. در سال 98 با اقدامات و هماهنگی های دستگاه های ذی ربط در این حوزه 450 کودک کار و خیابانی جمع آوری شدند و در محل های دولتی ساماندهی و خدمات لازم را دریافت کردند.

وی افزود: در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا پک های بهداشتی نیز طی چند وقت گذشته به این بچه ها داده شد و می توان گفت طی یک ماه هر هفته بسته های بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی نماینده در بین بچه ها کار و خیابانی توزیع شده است و در مجموع بیش از 16 هزار بسته برای این بچه ها تا به امروز توزیع شده است.

آرام افزود: در راستای توزیع این بسته های بهداشتی آموزش های لازم نیز به وسیله کارشناسان به بچه ها داده می شد.

وی اظهار داشت: در راستای حمایت های اجتماعی از بچه ها کار و خیابانی از امروز 600 کودک خیابانی که طی برنامه های مختلف شناسایی شدند و پرونده دارند فرایند توانمندسازی خانواده های آن ها شروع شده است.

وی گفت: این تعداد از بچه ها کار و خیابانی به وسیله 4 مؤسسه غیر دولتی و تشکل های مردم نهاد کار توانمند سازی را شروع می نمایند و در یک فرایند یک نفر از اعضای خانواده آن ها که شرایط توانمندسازی را دارد شناسایی و با هماهنگی ای که با سازمان فنی و حرفه ای انجام شده است، اقدامات لازم جهت توانمند سازی این افراد صورت می گیرد و زمینه اشتغال برای خانتداده این افراد فراهم می گردد.

وی یادآور شد: حمایت های اجتماعی از بچه ها کار و خیابانی نیز از اواسط خرداد شروع می گردد و 3 مرکز غربالگری در تهران آماده شده است که با حضور پزشک و دستگاه اسکن عنبیه کار ساماندهی را شروع می نمایند و در این خصوص یک بانک اطلاعاتی نیز ایجاد می گردد.

وی ادامه داد: 4 مسکن اسکان موقت نیز در تهران در نظر گرفته ایم و با توجه به این که حدود 80 درصد از بچه ها کار و خیابانی اتباع بیگانه هستند بنابراین دو مرکز آن به بچه ها غیر ایرانی اختصاص داده شده است که با هماهنگی های انجام شده با اداره کل اتباع و امور خارجه استان تهران حدود 21 روز این بچه ها در مراکز اسکان موقت حضور پیدا می نمایند تا نسبت به طی فرایند قانونی آن ها اقدام گردد.

آرام بیان داشت: در بحث حمایت های اجتماعی از بچه ها کار و خیابانی به دنبال فرایند ضربتی نیستیم و در طول سال نسبت به ساماندهی بچه ها کار و خیابانی اقدام می گردد و امیدواریم با این اقدامات این معضل از جامعه ما رخت ببندد.

وی درباره تعداد بچه ها کار و خیابانی در شهر تهران نیز گفت: در حال حاضر 2 هزار نفر از این بچه ها از مراکز آموزشی و خدماتی ما خدمات دریافت می نمایند و بر اساس تفاهمنامه ای که با فرمانداری تهران داشتیم در سال 99، 800 کودک کار و خیابانی ساماندهی، حمایت های اجتماعی از آن ها انجام می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "توانمندسازی خانواده 600 کودک کار و خیابانی در تهران شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانمندسازی خانواده 600 کودک کار و خیابانی در تهران شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید